1. pl
  2. en

OTWÓRZ

f.bettertogether@gmail.com

Piotrkowska 46 / 6U

90-265 Łódź, Polska
NIP: 7252313788
KRS:000931466

Statut fundacji:

Kontakt:

Obserwuj nas:

PL

28 stycznia 2023

Nasza pierwsza wymiana młodzieżowa
"Log in to life"

  W dniach 16-22 stycznia 2023 odbyła się nasza pierwsza wymiana młodzieży, "Log in to life", w której udział wzięło 37 osób z 6 państw - Polska, Chorwacja, Cypr, Grecja, Hiszpania oraz Rumunia. 

  W ciągu 7 dni nasi uczestnicy zintegrowali się, zdobyli nowe przyjaźnie, rozwinęli nowe umiejętności, ulepili bałwana, zorganizowali bitwę na śnieżki, chodzili boso po śniegu, uczyli się jak poprawnie oddychać, a nawet pierwszy raz w życiu założyli na nogi narty! 

  16 stycznia. Pierwszy dzień wymiany. Uczestnicy spotkali się w Krakowie, skąd wynajęty autokar przewiózł ich do ośrodka w Poroninie. Po kolacji i zakwaterowaniu spotkaliśmy się na oficjalnym powitaniu. Poznaliśmy nasze imiona, dowiedzieliśmy się czegoś o sobie. Przedstawiliśmy harmonogram wymiany i stworzyliśmy wspólny regulamin. 

  17 stycznia. Drugi dzień wymiany, pierwszy dzień zajęć. Pogoda dopisała nam idealnie, a więc integracyjne zajęcia z sali mogliśmy przenieść na zewnątrz. Uczestnicy jeszcze raz przedstawili swoje imiona i każdy spróbował powtórzyć wszystkie - o dziwo prawie każdemu się to udało! Następnie przeprowadziliśmy krótki test, który był wstępem do tematu naszego projektu - sprawdziliśmy jaki stosunek mają do Internetu oraz social mediów. 

  Po teście, zrobiliśmy konkurs na najlepszego bałwana, z czego wywiązała się bitwa na śnieżki. Po obiedzie na dalszą integrację, uczestnicy pojechali do Zakopanego.

źródło: https://infinitygreece.com/blog-en/log-in-to-life-erasmus-youth-exchange-poland-en/

  Wieczór zakończyliśmy nocą kulturową 3 krajów - Polska, Rumunia i Grecja. 

  18 stycznia. Reset Day - dzień, który został przygotowany przez naszego uczestnika, karateki z czarnym pasem - Pawła Kmiecia. Dzień w całości został poświęcony detoksowi od technologii, skupiony na aktywności fizycznej, zdrowym stylu życia i dobrych nawykach. 

  Paweł rozpoczął dzień od zajęć na świeżym powietrzu. Przeprowadził krótki wykład, a następnie wytłumaczył i uczył metod poprawnego oddychania. Dla odważnych zaproponował kilkusekundowy pobyt na śniegu na boso. Ku naszemu zdziwieniu, było kilku chętnych 😱 

  Uczestnicy pracowali również w grupach, gdzie opracowywali przydzielone im tematy, a następnie prezentowali zdobyte informację pozostałym. Każdy temat rozpoczął kilkuminutową dyskusję.

  Po wyczerpujących prezentacjach przyszedł czas na odrobinę witamin. Świeżo wyciskany sok to był genialny pomysł, który bardzo ucieszył naszych uczestników. Wieczór spędzili relaksując się na gorących termach pod gwiazdami.

  19 stycznia. Kolejny intensywny dzień zajęć. Ten dzień został poświęcony przede wszystkim nagrywaniu filmików - spotów reklamowych, które mają zachęcić lub uświadomić młodzież o konkretnych działaniach:

Encouragement to physical activity

Encouragement to healthy eating

Encouragemen to face-to-face communication

Encouragement to self-acceptance, increase self-fulfillment and self-esteem

Social media - making people aware of hypocrisy, filters, depression

Showing the effects of Internet addiction - encouragement to fight it

Efekty działań już niedługo zostaną opublikowane. Wieczór zakończyliśmy drugą nocą kulturową - tym razem Chorwacji, Cypru i Hiszpanii. 

 20 stycznia. Wymiana powoli dobiega końca. Poranne zajęcia poświęciliśmy na komunikację face-to-face. Uczestnicy w grupach trenowali umiejętności komunikacyjne. Popołudniu zabraliśmy ich na małą lekcję góralskiej polskości - kulig z ogniskiem, tradycyjnymi daniami (oscypki, bigos, kiełbaska, ogórek kiszony) oraz góralską orkiestrą. Dla obcokrajowców było to wspaniałe przeżycie. 

"I think the highlight was the sleigh ride, as we rode on sledges holding fire torches, admiring the snowy landscape, consuming traditional Polish drinks and food around the lit fire and having fun listening to traditional music with the other participants. Many thanks to InfinityGreece for the choice and the experience!"

Stergios A.

źródło: https://infinitygreece.com/blog-en/log-in-to-life-erasmus-youth-exchange-poland-en/

 21 stycznia. Ostatni dzień naszej wymiany. Pogoda pokrzyżowała nasze plany i z powodu 3. stopnia zagrożenia lawinowego, musieliśmy zrezygnować z zaplanowanej wycieczki. Po konsultacji z uczestnikami, na ich prośbę zgodziliśmy się na wycieczkę na narty. Pomysł okazał się doskonały - ta aktywność fizyczna idealnie wpisała się w temat naszego projektu. Wiele osób, ku własnemu zaskoczeniu, świetnie dawała sobie radę.

   

  Po powrocie, przyszedł czas na ewaluację oraz reveal secret friend. Każdy uczestnik otrzymał certyfikat Youthpass. 

 

  To były bardzo intensywne dni, ale jednocześnie wspaniałe. Jesteśmy pewni, że uczestnicy "zalogowali się do życia". 

WROĆ DO BLOGA